B. BYSTRICA: Rooseveltova nemocnica je prvou Otvorenou nemocnicou

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica ako prvá spomedzi všetkých nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva vstúpila do pilotného projektu Otvorená nemocnica. Ako  na tlačovej besede v Banskej Bystrici zdôraznil minister zdravotníctva Viliam Čislák, v rezorte zdravotníctva ide o nový prístup, nové smerovanie a napĺňanie nových cieľov, ktorých základným pilierom je transparentnosť vo všetkých segmentoch.
„Rooseveltova nemocnica bola najšikovnejšia a najviac pripravená, som rád, že sme vyšli z Bratislavy a je to mimo hlavného mesta,“ konštatoval Čislák. „Otvorená nemocnica znamená byť otvorená k pacientom a verejnosti. Je dôležité, aby sa k pacientovi pristupovalo komplexne a ľudsky, teda aj ho vyliečiť, aj s ním komunikovať o tom, aký má problém, aby z nemocnice odchádzal spokojný,“ dodal minister, ktorý sa už teší, keď pôjdu do ďalšej nemocnice. „Verím, že ich bude čo najviac,“ poznamenal.
„Záujem verejnosti o to, ako nakladáme s verejnými zdrojmi a zvereným majetkom, považujeme za významný krok k transparentnosti,“ doplnila riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková. Od začiatku tohto roka zverejňujú na svojej webovej stránke priebežné ekonomické výsledky, verejné obstarávania, vybrané ukazovatele z personalistiky, indikátory kvality a podobne.
„Otvorená nemocnica však nie je len o zverejňovaní čísel, je to aj zmena postoja zdravotníckeho zariadenia. Byť otvorenou nemocnicou znamená byť bližšie k pacientom, poskytnúť kvalitnú liečbu, primerané služby, ale aj dostatok informácií, odpovede na otázky a predchádzať akejkoľvek nespokojnosti. Otvorení sa snažíme byť aj voči našim zamestnancom a od januára sme dali priestor ich zástupcom spolupodieľať sa na vybraných rozhodovacích procesoch,“ zdôraznila Lapuníková. Ako dodala, sú len na začiatku dlhej cesty, a kým sa stanú otvorenou nemocnicou v pravom slova zmysle, čaká ich ešte množstvo práce.
Rooseveltova nemocnica už zmenila napríklad systém objednávania pacientov na ambulantné vyšetrenie, čím sa skrátilo ich čakanie pred ambulanciami. V tomto roku plánuje z pridelenej dotácie zrekonštruovať vstupnú halu a prebudovať terajšie infocentrum na otvorenú recepciu s vyšším počtom personálu, ktorá bude slúžiť pacientom ako miesto prvého kontaktu.
Podľa nej totiž Otvorená nemocnica znamená byť otvorenou voči podnetom či kritike pacientov i návštevníkov. Za týmto účelom bude v nemocnici vyčlenená zodpovedná osoba, od ktorej sa očakáva, že sa bude zaujímať o problémy pacientov, racionálne zhodnotí situáciu, poskytne spätnú väzbu vedeniu nemocnice, prípadne navrhne riešenia vzniknutých problémov.
■tasr■

Pozri tiež

Žiacka chodecká liga ide do finále

V meste pod Urpínom sa  vo štvrtok 23. mája 2024 uskutoční finále Žiackej chodeckej ligy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *