Rozhovor: Erika Karová pôjde zrejme do politiky

Bola dvakrát u prezidenta a viackrát si prebrala cenu za dobročinnosť. V Banskej Bystrici podporuje finančne a materiálne okrem charity aj stovky športovcov. S Erikou Karovou sme sa rozprávali o tom, prečo to robí, ale aj o jej pohľade na súčasnú politiku, do ktorej s najväčšou pravdepodobnosťou onedlho sama vstúpi.

Pani Karová, v Banskej Bystrici ste už pomerne známa. Ľudia vás vnímajú ako úspešnú podnikateľku, ktorá sa navyše angažuje a často vyjadruje aj ku regionálnej politike. Máme to chápať tak, že sa chystáte vstúpiť aj do týchto rozbúrených vôd?

Priznám sa vám, že som nad politikou ešte, povedzme, pred 3 rokmi ani veľmi nepremýšľala. To sa však časom menilo. Keď ste aktívny vo svojej komunite, chcete pomáhať, angažujete sa v rôznych projektoch a vidíte, že by sa to dalo robiť ešte lepšie, jednoduchšie a hlavne viac pre ľudí, tak vás to časom chtiac-nechtiac do týchto vôd vtiahne. Áno, poviem to otvorene: poslanci v Banskej Bystrici si nerobia svoju prácu tak, ako by mali. To je dôvod, prečo o politike rozmýšľam stále viac.

Hovoríte o poslancoch v meste Banská Bystrica. Tam však budú voľby až o rok a pol, my sme však počuli, že budete kandidovať už teraz do VÚC. 

Áno, na 99% budem. Hovorím na 99, lebo vždy sa môže ešte niečo stať a oficiálne som kandidatúru zatiaľ nepodala. Ja však nevidím ten rozdiel, ktorý vidíte vy. Poslanci VÚC rozhodujú za celý kraj, to je pravda, ale každý okres má svojich samostatných poslancov. Banská Bystrica má osem zástupcov, ktorí sa majú starať primárne o svoje mesto a okolité dediny. Ja sa pýtam, starajú sa? Vedia vôbec ľudia, ktorí sú tam? Vedia, aké majú právomoci, v čom pomohli? Ja mám odpoveď, ale nechcem ju vnucovať čitateľom.

Niečo by ste však načrtnúť mohli… 

Pozrite, tých možností, ako vie poslanec pomôcť svojmu okoliu je veľa. Skúsim vysvetliť aspoň časť. Na tento rok má každý poslanec VÚC možnosť rozdeliť balík vyše 12-tisíc eur. To je dokopy v celom kraji približne pol milióna eur. Kde sú tie peniaze? Pýtate sa svojich poslancov? Problém je v tom, že sa dajú ľahko zneužiť. Poslanec ich môže dať rôznym občianskym združeniam, obciam na slávnosti, prípadne neziskovým organizáciám. On sám sa rozhodne, komu a koľko. Nemyslím si, že je to v poriadku. Hovoríme o pol milióne eur, ktoré vyšumia niekde do vzduchu.

Myslíte si, že sa tie peniaze nejakým spôsobom zneužívajú? 

Nie, to som nepovedala. Je ale pravdou, že sa dajú ľahko zneužiť, aj keď legálne. Pozrite, keď niekto z poslancov príde napríklad do obce s 2000 obyvateľmi a povie starostovi, že by pre neho mal balík tisíc eur na hocičo, kto by nechcel? Ja nehovorím, že to takto funguje, ale je to vysoko pravdepodobné. Navyše si myslím, že to nie je správne využitie takého veľkého balíka peňazí. Pol milióna sa dá využiť na zmysluplnejšie projekty. Je to veľa peňazí.

Dobre, nechajme teda túto tému nateraz bokom. Čo by ste vy ako poslankyňa robili pre svojich voličov inak ako tí, ktorí sú tam dnes? 

Ja už pomáham, tam kde si myslím, že to má zmysel a je to potrebné už dávno. Máme spoločnosť, ktorá je na trhu už dlho a dostali sme sa do fázy, kedy si zarobené peniaze vieme nielen užívať, ale ich aj rozdeľovať slabším a šikovným, ktorí ich nemajú. Naša spoločnosť sa zaoberá energiami, dodávame elektrickú energiu a plyn. Naše motto znie: vyrobenú energiu investujeme späť do ľudí. Som presvedčená, že by to mali robiť všetci úspešní podnikatelia. Nám, ľuďom, sa bude viac dariť, keď si budeme navzájom pomáhať všetci. Niektorí sú silnejší, iní šikovnejší, ale mnohí sú aj slabší a potrebujú povzbudiť a pomôcť. Takí sme vždy boli a aj budeme. Sú krajiny, kde to chápu lepšie ako my a preto sa im aj viac darí.

Tomu rozumiem, čím konkrétnym chcete ľudí zaujať, aby zakrúžkovali práve vás? Prečo by mali voliť práve Eriku Karovú?

Pretože Erika Karová má za sebou výsledky. Pretože to, o čom hovorí, už aj skutočne dlhodobo robí. To, čo robím, nerobím kvôli sláve a uznaniu, ale v tichosti a pokore. Málokto vie, že som bola už dvakrát u prezidenta prevziať si cenu za dobročinnosť. Málokto vie, že podporujeme v Banskej Bystrici mnohých športovcov od chodcov, futsalistov, florbalistov, plavcov až po atlétov. Nerobíme to pre slávu a už vôbec nie pre peniaze, tie tam míňame. Ale čo má v živote najväčší zmysel? Drahé auto, dovolenky a milióny na účte? Pre mňa nie, keď sa pozriem na svoj život povedzme o 20 rokov, chcem vidieť hodnoty, ktoré som pomohla vytvoriť. Úspešných športovcov, ktorí budú na olympiáde, matku s 2 deťmi, ktorej sme zabezpečili lepší domov a viac oblečenia, ktorá sa po čase pochváli, že aj vďaka nám sú jej deti šťastné a úspešné. Ak sa zlepší politická klíma, dá sa napredovať v každej oblasti rýchlejšie.

Hovorí sa, že bez politickej strany to ide ťažšie. Chystáte sa do nejakej vstúpiť? 

To sa teda nechystám. Nevidím sa momentálne v žiadnej. Som nezávislý človek a takým budem aj v prípade kandidatúry. Vytvorili sme Alianciu Nezávislých, do ktorej môžu vstúpiť podobne zmýšľajúci ľudia. Je to mimovládna nezisková organizácia založená na dobrovoľnej platforme.

V župných voľbách pôjde o veľa. Najmä teda v Banskobystrickom kraji. Ten je pod drobnohľadom médií už dnes. Predpokladá sa, že bude opäť kandidovať súčasný predseda, ktorý má už sedem vyzývateľov. Čo si o tom myslíte?

Myslím, že to číslo ešte nie je konečné a niekto sa ešte na scéne objaví. Mňa mrzí, že silné strany, najmä koaličné, stále vyčkávajú a taktizujú. Som presvedčená, že onedlho prídu s vlastným kandidátom, ak nie, bolo by to pre mňa prekvapenie. Taktizujú podľa mňa preto, že aj keď majú stále silnú podporu, veľký počet ľudí nesúhlasí s ich súčasným vládnutím. Nezávidím im túto pozíciu, ani tomu kandidátovi, pre ktorého sa rozhodnú. Mať dnes vládne strany ako podporu za menom je dvojsečná zbraň. Verím však, že dva týždne pred voľbami sa dohodnú na najlepšom proti súčasnému a budeme mať nového človeka na čele župy. Bude to však nesmierne zamotaný príbeh.

Vy ste si už vybrali alebo tiež čakáte na ďalšiu tvár?

Ak by to boli normálne voľby, čo nebudú, lebo veď vieme prečo, tak by to bolo jednoduchšie. Vyhral by ten, ktorý osloví najviac voličov. Tu sa bude ale v závere taktizovať a som si istá, že sa mnohí kandidáti stiahnu a budeme musieť voliť pragmaticky. Možno sa teda stiahne aj ten môj a budem musieť hlasovať za iného, uvidíme.

Meno takticky neprezradíte?

Prezradím, už onedlho. Sme pripravení si vzájomne pomáhať.

ih

 

Pozri tiež

Erika Karová: Stop hazardu v Banskej Bystrici

BLOG Niečo cez cca 400 000 eur, ktoré hazard prináša ročne do mestskej kasy je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *